Jaki zestaw fotowoltaiczny do kampera wybrać?

Komentarze · 83 Odsłony

Krótki przewodnik po fotowoltaice

Zestawy fotowoltaiczne do kampera. Które wybrać i co dają?

Ponieważ wybór specjalistycznego zestawu fotowoltaicznego dającego stały dostęp do elektryczności jest naprawdę spory – poniższy artykuł będzie pomocny w zorientowaniu się w ich parametrach, a także sposobach montażu.

Dlaczego warto zadbać o fotowoltaikę w kamperze?

Solary do kampera pozwalają rozwiązać problem nagłego braku prądu w kamperze. Odciążają od obowiązku poszukiwania źródeł elektryczności, pobierają one jedynie energię słoneczną, a produkowanie prądu przez takie panele nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, ani żadnych innych szkodliwych substancji – są po prostu ekologiczne.

Jaka fotowoltaika do kampera?

Oprócz produktów o różnorodnej mocy i sile rozróżniamy panele montowane na stałe (tzw. sztywne) lub elastyczne.

Dodatkowo warto zastanowić się nad ewentualnym zakupem agregatu lub przenośnej stacji ładowania.

Z kolei, gdy na zewnątrz brakuje światła słonecznego, sytuację uratują dodatkowe akumulatory i regulator napięcia.

Poniżej analiza krok po kroku po najpopularniejszych rozwiązaniach, jakie można zastosować w kamperze. Omówione zostaną po krótce wady oraz zalety każdego z nich.

Komfortowym rozwiązaniem są kampery z fabrycznie zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Zestawy fotowoltaiczne do kampera – typy.

Wybierając zestawy fotowoltaiczne do kampera należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

       1) rodzaj regulatora ładowania - pod tym względem można podzielić panele fotowoltaiczne na dwa typy:

    PWM – Pulse-Width Modulation - klasyczny, podstawowy system;

    MPPT – Maximum Power Point - bardziej zaawansowane technologiczne, z wbudowanym układem śledzenia mocy.

Wybór zależy przede wszystkim od warunków pogodowych, w jakich używamy kampera. Klasyczne panele typu PWM doskonale nadają się do ładowania w pełnym słońcu. Jeśli jednak zamierzamy podróżować w miejsca, gdzie przeważają dni pochmurne i deszczowe, lepiej wybrać panele MPPT.

Regulatory są niezbędne do prawidłowego działania całej instalacji. Ich zadaniem jest obniżenie poziomu ładowania akumulatora.

Eksperci najczęściej zalecają zakup regulatorów MPPT, dzięki nim można zyskać nawet od 30 do 40% prądu więcej w stosunku do regulatorów PWM. Ważną zaletą jest także możliwość montażu dodatkowego komputera, na którego wyświetlaczu można śledzić informacje o bieżącej pracy paneli.

Regulator powinien być dobrany pod kątem mocy i liczby paneli, jakie zamierzamy zamontować na dachu.

        2) moc zestawu – ile urządzeń i o jakiej mocy będzie musiał obsługiwać;

Moc dopasowuje się wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania (czy na pokładzie kampera znajduje się lodówka i telewizor, czy tylko miniradio lub chcemy ładować telefon). Warto zwrócić uwagę, ile mocy pobierają poszczególne urządzenia. Na podstawie tych informacji będzie można dobrać panele o niewielkim rozmiarze i optymalnej wydajności.

        3) pojemność akumulatorów – jakie jest zapotrzebowanie na energię;

W przypadku kamperów akumulator to podstawa. Dzięki nim można magazynować energię i wykorzystywać ją np. w nocy lub w pochmurne dni.

Jeśli nie ma w kamperze lodówki, powinien wystarczyć akumulator o pojemności 55–80 Ah. Oprócz tego można pomyśleć także o podłączeniu niewielkiej przetwornicy napięcia 230–300 W. W przypadku, gdy w kamperze korzystamy z lodówki lub innych energochłonnych urządzeń, należy wybrać większy akumulator, nawet 110–120 Ah.

Do wyboru są akumulatory w technologii AGM lub żelowej. Te drugie są droższe, ich atutem jest jednak większa wytrzymałość i odporność na wstrząsy.

        4) sposób montażu – moduł sztywny wraz z systemem montażowym lub panel elastyczny, przyklejany na dach;

Instalacja zestawu z panelem elastycznym odbywa się przy pomocy kleju odpowiedniego do solarów (odpornego na UV i zmienne warunki pogodowe). Panel klei się przeważnie na tzw. narożnikach montażowych, które następnie przykleja się do dachu. Panel elastyczny ma tę przewagę, że można montować go na nierównych powierzchniach. Z tego powodu znajduje on zastosowanie w samochodach, w których na (prostym) dachu nie ma już wystarczającej ilości miejsca.

Panel ramowy jest zdecydowanie cięższy. Wpływa to na sposób jego montażu. Konieczne jest wykonanie specjalnego stelażu, np. z narożników, do którego mocuje się ramę panelu. Trzeba też pamiętać, aby uszczelnić konstrukcję i zabezpieczyć w ten sposób dach przed przeciekaniem.

Panele elastyczne a ramowe

Zwolennicy paneli elastycznych cenią je za łatwość montażu, ale także za to, że podczas ich mocowania nie trzeba wykonywać nawiertów, a dach pozostaje nieuszkodzony. Takie panele zajmują także mniej miejsca.

Zwolennicy paneli sztywnych cenią je za solidny stelaż, który chroni dach przed niepożądanym nagrzewaniem. Taki zestaw fotowoltaiczny jest chłodzony powietrzem także od spodu, dzięki czemu jest bardziej wydajny.

Montaż paneli zajmuje najczęściej 3–4 godziny.

Panele można ze sobą łączyć szeregowo ( najwygodniejsze) lub równolegle (większa wydajność w dni pochmurne).

       5) koszty instalacji – jaką kwotę możesz poświęcić na ten cel.

Cena jest uzależniona od kilku czynników:

- marki – panele niektórych producentów są droższe od innych,

- mocy panelu,

- długości gwarancji fabrycznej,

- rodzaju – droższe są panele elastyczne; w przypadku sztywnych panele polikrystaliczne kosztują więcej niż monokrystaliczne.

Monokrystaliczne (mają pościnane narożniki w postaci białych kwadratów, polikrystaliczne mają natomiast pełne kwadraty na ogniwach) lepiej sprawdzają się w warunkach pełnego nasłonecznienia, jeśli jednak słońca jest mniej, lepszym wyborem będą panele polikrystaliczne.

Alternatywy dla paneli solarnych.

Może się zdarzyć, że solary nie będą pracowały z pełną mocą lub jeden z elementów instalacji ulegnie uszkodzeniu. W takich sytuacjach warto zadbać o alternatywne źródło prądu. Dobrze jest zaplanować na pokładzie kampera miejsce na tzw. generator spalinowy lub stację ładowania.

- agregat prądotwórczy w kamperze

Wbrew niektórym opiniom agregaty benzynowe są bardzo poręczne i nie emitują dużego hałasu. Moc, jaką oddają takie urządzenia, to maksymalnie 1 000 W. W trybie ECO wytrzymały agregat spalinowy jest w stanie pracować nawet 8 godzin. Dzięki temu można mieć pewność, że w kamperze nie zabraknie prądu do ładowania telefonu, czy obsługi urządzeń.

Ponieważ używanie generatorów prądu jest zabronione w rezerwatach przyrody i na terenach chronionych), na rynek zaczynają wchodzić przenośne generatory na bazie ogniw paliwowych, zasilane wodorem, których jedynym produktem ubocznym jest para wodna.

- powerbanki solarne

To lekkie, przenośne urządzenia oparte na technologii litowo-jonowej. Urządzenia przeznaczone do kamperów ładuje się np. za pomocą kompatybilnego panelu solarnego. Są one niezwykle użyteczne (można je ładować w gniazdku elektrycznym, ale też przy pomocy paneli solarnych) i wydajne – ich optymalna pojemność to przeważnie 8 000–12 000 mAh.

Dodatkowym atutem powerbanków jest to, że są odporne na wstrząsy i uszkodzenia.

- stacje ładowania do kamperów

Najlepszy wynik uzyskuje się w przypadku rozwiązań o maksymalnej mocy 1 200 W (oprócz drobnej elektroniki, np. smartfona, laptopa, minilodówki możesz nimi zasilać także ekspres do kawy, a nawet pompę wodną). W porównaniu z powerbankami, stacja ładująca lepiej nadaje się do długotrwałego zasilania różnych urządzeń (w tym sieciowych) i magazynuje więcej prądu.

Kupując zestaw fotowoltaiczny do kampera, warto również ocenić warunki, w jakich najczęściej odbywa się postój. Należy wybierać optymalne położenia kampera, umożliwiające naładowanie akumulatora oraz parkować w miejscach o dużym nasłonecznieniu, z dala np. od wyższych drzew.

Całość artykułu dostępna na stronie: Zestawy fotowoltaiczne do kampera

Polecamy stronę pana Macieja Strauss - znajdziecie Państwo na niej mnóstwo praktycznych porad i ciekawych artykułów z branży turystyki, szczególnie MOBILNEJ.

Komentarze